zapytanie

lucyna3000
Posty: 10
Rejestracja: 30 maja 2011, 20:24

zapytanie

Post autor: lucyna3000 »

02 czerwca nabawiłam się poważnego urazu kręgosłupa. Do wypadku doszło w pracy, zgłosiłam wypadek pracodawcy. Obecnie jestem cały czas na zwolnieniu lekarskim, ponieważ nie jestem zdolna do pracy i sądzę, że jeszcze przez długi czas nie będę w stanie do niej wrócić. Pracodawca niestety nie zrobił narazie nic w związku ze zgłoszonym przeze mnie wypadkiem w pracy, tłumacząc, że nie ma jak zwołać komisji powypadkowej, gdyż pracuję w filii firmy, a on niestety nie ma jak teraz przyjechać. Dodał, że możemy załatwić to jak ja zjawię się w siedzibie głównej firmy albo dopiero kiedy wrócę ze zwolnienia. Czy pracodawca może tak postąpić?
franczeska
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:23

Re: zapytanie

Post autor: franczeska »

Pracodawca nie moze tak postąpic. W chwili uzyskania informacji o wypadku powinien powolac zespol powypadkowy w celu ustalenia okolicznosci i przyczyn wypadku oraz w celu sporzadzenia protokolu powypadkowego. Ma na to 14 dni.
agnieszkapor
Posty: 33
Rejestracja: 24 maja 2011, 22:14
Lokalizacja: Wieluń

Re: zapytanie

Post autor: agnieszkapor »

Tak, dokładnie jest tak jak pisze franczeska. Poza tym to właśnie zespol powypadkowy powinien przyjechac do Ciebie w celu wysłuchania Twoich wyjasnien, a nie Ty jeżdzić nie wiadomo gdzie.
Mowi o tym Rozp. RM w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy. Dz.U. z 1998 nr 115 poz. 744 z późn. zmianami zamieszczonymi w Dz. U. 2004 nr 14 poz. 117 i Dz.U. 2006 nr 215 poz. 1582.
wiolonczela
Posty: 49
Rejestracja: 28 kwie 2011, 08:52
Lokalizacja: Piaseczno

Re: zapytanie

Post autor: wiolonczela »

Nie czekaj tylko złóż w firmie pismo, że w dniu tym i tym, w okolicznościach takich i takich, uległas wypadkowi, w wyniku ktorego doznalas urazu, prosząć jednoczesnie o przeprowadzenie postepowania powypadkowego oraz uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.
pabblosso
Posty: 30
Rejestracja: 09 maja 2011, 14:10

Re: zapytanie

Post autor: pabblosso »

Na kopii pisma kon?eczn?e poproś o potwierdzenie albo wyslij listem poleconym. Od tej chwili pracodawca bedzie mial 14 dni na sporządzenie dokumentacji. W przeciwnym wypadku, mozesz zwrocic sie do Panstwowej Inspekcji Pracy z prosbą o pomoc.
lucyna3000
Posty: 10
Rejestracja: 30 maja 2011, 20:24

Re: zapytanie

Post autor: lucyna3000 »

Ok, rozumiem, to w takim razie jutro złożę to pismo razem z kopią, żeby mieć potwierdzenie złożenia z datą wpływu jednoczesnie. Tylko nie wydaje mi się, aby pracodawca wyrobił się w tym terminie 14dniowym, skoro i tak juz tyle jestem zbywana.
miroslawa
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwie 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: zapytanie

Post autor: miroslawa »

To jest obowiązek pracodawcy, aby zmieścić się w tym terminie, inaczej nie dopełni obowiązku, a są tego różne konsekwencje. Zbywać to on Cie mógł do czasu, az złozysz pismo, które ma byc poczatkiem wszczęcia tego postępowania wypadkowego.
lucyna3000
Posty: 10
Rejestracja: 30 maja 2011, 20:24

Re: zapytanie

Post autor: lucyna3000 »

Tak przepisy przepisami, w rezultacie pewnie co drugi czy trzeci pracodawca nagina w taki własnie sposób prawo, a mój jest na czele zapewne.
Jak złożę pismo i będzie juz jakiś ruch z jego strony to na pewno napisze tutaj co i jak, a teraz dziękuję za pomoc.
rihmjihm
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2015, 13:47

Re: zapytanie

Post autor: rihmjihm »

Moja siostra miała wypadek przy pracy. Ścięła sobie opuszek palca. Chciałabym zapytać, czy należy jej sie 100% wynagrodzenia chorobowego, jeżeli nie ma przepracowanych trzech miesięcy? Bardzo prosze o odpowiedź.
www.solitairechamp.biz
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości