uciążliwy pasażer i wypadek

bbrzoskwinkaa
Posty: 4
Rejestracja: 27 cze 2011, 08:30

uciążliwy pasażer i wypadek

Post autor: bbrzoskwinkaa »

Tydzien temu mój narzeczony miał spotkanie z kolegami z podstawówki. Pojechał samochodem, nie pił, jednak w drodze powrotnej wziął kolezankę, która była bardzo pijana. Nie chciała usiąść z tyłu, cały czas wypinała się z pasów. Narzeczony zatrzymał się nawet na chwilę przed wypadekiem, aby ona mogła zapiąć pasy. Gdy ruszył drogę przeciął mu pies przed maską. Odruchowo szarpnął kierownicą, a wtedy ona poleciała na niego i prawdopodobnie chwyciła kierownicę, w efekcie znaleźli sie rowie, ona z licznymi obrażeniami.
Teraz koleżanka wystąpiła do zakładu ubezpieczeń o odszkodowanie z OC za obrażenia jakich doznała.
Jak jej zachowanie w samochodzie i siedzenie obok narzeczonego może wpłynąć na odszkodowanie i czy zakład ubezpieczeniowy nie obwini go w jakiś sposób?
wiolka
Posty: 54
Rejestracja: 26 kwie 2011, 08:52

Re: uciążliwy pasażer i wypadek

Post autor: wiolka »

No to nie zazdroszczę sytuacji w jakiej się znaleźliście. Ale ja bym nie odpuściła, anwet w sytuacji gdyby sprawa znalazła swój finał w sądzie. Wydaje mi się, że o odszkodowanie to ona może się starać, ale ubezpieczyciel powinien wziąć jej wine pod uwagę.
olgarak
Posty: 21
Rejestracja: 07 cze 2011, 11:02

Re: uciążliwy pasażer i wypadek

Post autor: olgarak »

Oczywiscie, że zachowanie pijanej pasażerki ma wpływ na wypłatę odszkodowania. Trzeba koniecznie zadbać o to, aby do ubezpieczyciela trafiły dokładne zeznania Twojego narzeczonego z wypadku, cały przebieg wypadku. To może zmienić sytuację.
ulaziober
Posty: 16
Rejestracja: 09 cze 2011, 19:16

Re: uciążliwy pasażer i wypadek

Post autor: ulaziober »

Podstawa odpowiedzialności kierującego wobec pasażerów może być dwojaka, na zasadzie winy, jeżeli przewóz pasażera był nieodpłatny, ubezpieczyciel przyjmie tutaj odpowiedzialność za szkodę wówczas gdy będzie wykazana Twoja wina. Może też być na zasadzie ryzyka,w przypadku pasażera wiezionego odpłatnie, jest to odpowiedzialność zaostrzona i mozna się od niej uwolnić tylko wówczas jeżeli będzie zachodziła 1 z 3 przesłanek tj. siła wyższa, wyłączna wina osoby 3 lub wyłączna wina poszkodowanego i z tego co opisujesz to w Twojej sprawie właśnie ta przesłanka zachodzi.
bbrzoskwinkaa
Posty: 4
Rejestracja: 27 cze 2011, 08:30

Re: uciążliwy pasażer i wypadek

Post autor: bbrzoskwinkaa »

Rozumiem. Obawiam się, że ta koleżanka, jeśli nie dostanie odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej, bo zostanie uznana za współwinną wypadkowi z powodu swojego zachowania, to czy wtedy może dochodzić odszkodowania od mojego narzeczonego za obrażenia ciała?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości