postępowanie wypadkowe - wyjaśnienie

franczeska
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:23

postępowanie wypadkowe - wyjaśnienie

Post autor: franczeska »

Nie wiem czy dobrze robię, bo po zakończonym leczeniu zawsze pytałam pracownika, czy chce złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie i tłumaczyłam całą procedurę z tym związaną, w tym, co oznacza stały, czy też długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Jeśli nie wyrażał chęci to nie przesyłałam dokumentacji do ZUS, ale nie jestem pewna, czy takie postępowanie jest poprawne? Przecież są także inne świadczenia przysługujące poszkodowanemu, a nie tylko jednorazowe odszkodowanie.

Proszę o pomoc. Aktualnie prowadzę postępowanie dotyczące wypadku osoby, która już na poczatku zaznaczyła mi, że nie będzie się strać się o jednorazowe odszkodowanie.
cruella
Posty: 26
Rejestracja: 26 kwie 2011, 12:28
Lokalizacja: Kraków

Re: postępowanie wypadkowe - wyjaśnienie

Post autor: cruella »

Jeśli firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników to jest płatnikiem świadczeń z ZUS. I wtedy nie ma potrzeby przesyłania dokumentów wypadkowych do ZUS, jeżeli poszkodowany nie wnioskuje o wypłatę jednorazowego odszkodowania z ZUS. Dokumenty te do ZUS przesyłasz tylko na wniosek poszkodowanego.
borowickaanna
Posty: 30
Rejestracja: 29 kwie 2011, 13:19

Re: postępowanie wypadkowe - wyjaśnienie

Post autor: borowickaanna »

Jesli pracownik nie chce starać się o to jednorazowe odzkodowanie, to ma do tego prawo. Nie zmusisz go. Niczego wtedy do ZUS nie wysyłasz. Nie bardzo tylko rozumiem jego postępowanie i powód, dla którego nie będzie sie ubiegał. No ale cóż...
miroslawa
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwie 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: postępowanie wypadkowe - wyjaśnienie

Post autor: miroslawa »

Liczba dni zwolnienia lekarskiego nie ma w tym przypadku znaczenia, gdyż zasiłek chorobowy "wypadkowy" wypłacany jest z funduszu ZUS od pierwszego dnia choroby. Jedyną okolicznością mającą znaczenie jest to, czy pracodawca jest płatnikiem zasiłków czy nie, czyli wielkość zatrudnienia.
wiatrak1983
Posty: 38
Rejestracja: 26 kwie 2011, 13:18
Lokalizacja: Opole

Re: postępowanie wypadkowe - wyjaśnienie

Post autor: wiatrak1983 »

Tak to jest dokładnie właśnie tak, jeśli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków to od razu po sporządzeniu i zatwierdzeniu protokołu wysyłasz go wraz z załacznikami do ZUSu, żeby poszkodowany mógł otrzymać chorobowe 100% z ZUSu.
wiatrak
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość