potrącenie dzika i duże szkody

franczeska
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:23

potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: franczeska »

Mój mąż jadąc drogą wojewódzką miał kolizję z dzikiem. dzik tego nie przeżył. Nasza szkoda jest znaczna. Od osób, które miały podobne przypadki słyszę ciągle że jest to sprawa nie do wygrania.
Droga w tym miejscu nie była oznakowana pod kątem zwierzyny- znak jest ale kilkaset metrów dalej. Na miejscu była policja, sporządzili notatkę, oczywiście zabrali dowód. Lasy Państwowe ani koło łowieckie nie chcą wziąć odpowiedzialności za zwierzę. Próbowałam przez Wójta tej gminy, gdzie to się stało- bo z wszelkich danych wynika, że to Skarb Państwa jest właścicielem zwierzyny. Oni nawet chcieli pomóc, skierowali sprawę do swojego ubezpieczyciela, Warta przysłała rzeczoznawcę - czyli chciała wypłacić pieniądze ( wycenił szkodę na ponad 4 tys. PLN).Teraz Warta odesłała dokumenty do gminy po potwierdzenie, prawie miałam odszkodowanie, ale jakiś urzędnik powiedział mi że skoro to jest droga wojewódzka, to oni się pod tym nie podpiszą i odesłali mnie do Zarządu Dróg Wojewódzkich. A przecież mnie chodziło o odszkodowanie nie od właściciela drogi tylko właściciela zwierzęcia. Teraz wysłałam pismo do tego zarządu i wniosek o odszkodowanie. Jakie mam szanse wygranie sprawy?
wiolka
Posty: 54
Rejestracja: 26 kwie 2011, 08:52

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: wiolka »

Moi znajomi mieli kiedyś taką sytuację, ale nie wiem niestety jak to się zakończyło. Ale slyszałam, że zwykle te sprawy kończą się pozytywnie dla kierowcy.
Z tego co zrozumiałam to Wójt ostatecznie stwierdził, że winę ponosi właściciel drogi za złe oznakowanie, stąd te odesłanie do województwa.
wiolonczela
Posty: 49
Rejestracja: 28 kwie 2011, 08:52
Lokalizacja: Piaseczno

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: wiolonczela »

Odpowiedzialność ponosi zarządca koła łowieckiego, znajdującego się na terenie gdzie doszło do wypadku.
Powołujesz się na to, że koło łowieckie nie zabezpieczyło zwierzyny przed migracją z lasu lub nieoznakowania terenu odpowiednimi znakami drogowymi.
Flexus
Posty: 29
Rejestracja: 26 kwie 2011, 12:03

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: Flexus »

Możesz zwracać się bezpośrednio do zarządcy lub od razu do jego ubezpieczyciela OC. Jeśli oni odmówią zostaje sąd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. I to na Tobie leży ciężar udowodnienia zasadności Twojego roszczenia.
magdam
Posty: 36
Rejestracja: 27 kwie 2011, 10:07

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: magdam »

Jeśli wypadek miał miejsce na terenie koła łowieckiego to odpowiadają Lasy Państwowe, a na pozostałych terenach budżet wojewódzki. To oni ponosza odpowiedzialność za zwierzynę. Gdy droga była nieoznakowana lub źle oznakowana to możesz próbować u zarządcy drogi.
franczeska
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:23

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: franczeska »

Ja już obdzwoniłam wszystkie te instytucje, ale problem jest taki, że wszyscy zrzucają odpowiedzialność na innych. Lasy Państwowe podobno odpowiadają tylko w przypadku, kiedy byłoby w tym momencie polowanie. Związek łowiecki zresztą też. I jeszcze gdyby to była np. szkoda rolnicza i dzik zniszczyłby mi uprawy, a nie samochód to bym dostała odszkodowanie.
W tym miejscu oznakowania nie było, znak stoi, ale kilkaset metrów dalej, a z tego co zdążyłam się dowiedzieć takie przypadki mają tam miejsce dosyć często.
franczeska
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:23

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: franczeska »

Mam jeszcze jedną nadzieję, ponieważ Pani z Dyrekcji Dróg Krajowych, nie wojewódzkich jak pisałam wczesniej, kazała mi sytuację opisać, dołączyłam również zdjęcia oraz wycenę rzeczoznawcy i kopię dokumentów z wnioskiem o odszkodowanie, i przesłać do nich wszystko.
Dodatkowo Wójt gminy, w której miało miejsce zajście, ze względu na to że sam nie mógł pomóc, również przesłał dokumenty do zarządcy drogi. Mam nadzieję, że to coś da.
agnieszkapor
Posty: 33
Rejestracja: 24 maja 2011, 22:14
Lokalizacja: Wieluń

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: agnieszkapor »

A ustalałaś kto jest ubezpieczycielem OC tych jednostek? Najlepiej od razu do nich. Chyba tak jest najprościej. Jeśli szkoda była większa wynajmij specjalistę. Biorą x procent za takie usługi, ale jest ten komfort, że ktoś się tym zajmuje i się na tym zna.
franczeska
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:23

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: franczeska »

Tak. Rozmawialiśmy od razu po szkodzie z TU, które ubezpiecza drogi, ale oni twierdzą że nie wypłacają takich odszkodowań, gdyż zarządca drogi nie odpowiada za zwierzynę. Nawet kobieta która ze mną rozmawiała twierdziła że kiedys miała sama podobne zdarzenie i nic nie dostała.
hharper
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2011, 22:06

Re: potrącenie dzika i duże szkody

Post autor: hharper »

No ja też znam chyba ze trzy osoby, które miały stłuczki ze zwierzyną. Żadna nic nie wytargowała od nikogo. Kazdy umywał ręcę. Jeżeli faktycznie straty poniesione są wysokie to może warto wynając prawnika i czekać aż on coś zrobi.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości